Francie – poznávání regionů

Na území Francie je vytyčeno celkem 27 regionů, které se od sebe v mnoha ohledech liší, ačkoli jsou součástí jedné země. V každém z těchto regionů nacházejí turisté mnoho nezapomenutelných zážitků, každý z těchto regionů stojí za to, abyste ho navštívili, každý vám nabídne něco jiného.

Paříž

Paříž je hlavním městem Francie, které samo o sobě tvoří jeden z místních regionů. Jedná je samozřejmě o ten nejhojněji navštěvovaný region Francie. Je mnoho důvodů, proč si turisté vybírají za svůj cíl právě Paříž. V Paříži se nachází nepočitatelné množství památek, galerií, muzeí, ale i obchodů a mnoha dalších turisticky zajímavých institucí.

Při cestování po Paříži je pohodlnější použít metro nebo městské vlaky než auto, protože silniční doprava je v Paříži neobyčejně zdlouhavá. Každý, kdo zavítá do Paříže, nesmí zapomenout zastavit u Eiffelovy věže a kamenného Vítězného oblouku. Doporučovanou zastávkou je také bulvár Champs-Elysées. Během léta zavítají do Paříže davy turistů. Pokud máte raději poklidnější atmosféru, vyrazte na toto místo na jaře, kdy je prý v Paříži nejkrásněji.

Ile de France

Ile de France se nachází v okolí Paříže. Tomuto regionu se někdy přezdívá Ostrov Francie, protože jeho území je ohraničeno čtyřmi řekami. V okolí Paříže se nachází mnoho okouzlujících památek. Jednou z nejznámějších staveb je zámek Versailles, který byl postaven za vlády krále Ludvíka XIV. Pokud do Francie vyrážíte s dětmi, jistě by ocenily, pokud byste je vzali na prohlídku zábavního parku Asterix, kde provozovatelé oživili vesnici Asterixe a Obelixe ze známých komiksů.

Alsasko, Lotrinsko, Champagne

Regiony Alsasko a Lotrinsko v minulosti obývali kromě Francouzů také Němci a na místní kultuře je to znát (mimojiné se zde domluvíte také německy). Alsasko je proslulé svými vinicemi a tradičnými víny jako ryzlink a tokaj. Hlavním městem regionu je Štrasburk, kde má své sídlo Rada Evropy a zasedá zde Evropský parlament. Lázeňské město Vittel se nachází v Lotrinsku, odtud také pochází známá minerální voda. Region Champagne se nachází na severu Francie. Právě zde můžete ochutnat pravé šampaňské víno. Vinné sklepy naleznete v městečku Épernay. Dominantní historickou památkou této oblasti je katedrála Notre-Dame v Remeši.

Francouzská riviéra, Provance

Označení Francouzská riviéra zahrnuje města Nice, Saint-Tropez a Cannes. Průzračně modré moře a luxusní pláže dodaly této oblasti přezdívku Azurové pobřeží. Jedná se oblíbenou rekreační oblast, která se především v létě hemží davy turistů. Pokud byste chtěli navštívit nejkrásnější region Francie, může jím být Provance, kde se ve vzduchu mísí vůně levandule a olivového oleje. Zde také leží Marseille, největší přístav Francie. Právě v Provance můžete spatřit znaky dávné římské architektury jako je amfiteátr v Arles.

Normandie, Bretaň

Na území Normandie žili dříve Vikingové, kterým se říkalo Normané. Mezi typické pokrmy v Normandii patří mořské plody, camembert či calvados. Nejvýznamnější památkou tohoto regionu je klášter Mont-Saint-Michel. I Bretaň je turisticky velmi oblíbenou oblastí. Místní kultura se liší od ostatních regionů (i jazyk většiny obyvatel je jiný než oficiální francouzština) a nemalou zásluhu na tom mají Keltové, kteří tu kdysi žili.

Korsika, Akvitánie, Gaskoňsko

Na Korsiku proudí návštěvníci především v letních měsících. Jedná se o 180 km dlouhý ostrov, jenž je také známý pěstováním tabáku. Akvitánie je proslulá svými vinicemi, ze kterých pochází velmi kvalitní francouzské víno. Gaskoňsko je naopak krajem Cyrana z Bergeracu.

Pyreneje, Rousillon, Alpy

Pohoří Pyreneje dlouhé 400 km leží na hranici Francie a Španělska. Rousillon patří mezi regiony s vysokou a kvalitní produkcí vína ve Francii. Alpy navštěvují především horolezci, ale většina sportovců se sem nevydává zdolat Mont Blanc, nejvyšší horu střední a západní Evropy. Nachází se zde také mnoho lyžařských středisek, takže na své si přijdou všichni milovníci zimního sportu.

Auvergne, Limousin, Berry, Périgord

Pokud vás zajímají sopky, vydejte se do Auvergne, jedna z nich se tyčí i nad hlavním městem tohoto regionu. Turisté příliš často nenavštěvují zemědělské regiony jako je Limousin a Berry, nachází se zde však spousta pěkných zámků. Pokud jste obdivovatelem rybářského sportu, v Périgord, kde nenachází mnoho vodních toků, naleznete svůj ráj.

Burgundsko, Jura, Povodí Loiry

V Burgundsku stojí za to navštívit místní vinice, jež zabírají plochu 45 tisíc km2. Zajímavými místy jsou také Lyon a Dijon. Jura se nachází na hranici se Švýcarskem a mnoho turistů sem míří především za zimními radovánkami. Milovníky historie a architektury jistě uchvátí povodí řeky Loiry. Nachází se zde několik renesančních zámků jako Chambord, Blois nebo Chenonceau.

Flandry, Artois, Pikardie

Všechny tyto regiony (Flandry, Artois, Pikardie) se nacházejí v severní části Francie. Naleznete zde především přístavy lemující francouzské břehy kanálu La Manche.

Údolí Rhôny, Languedoc

Rhôna je řeka, která především plní funkci dopravní tepny. Kolem jejích břehů se rozkládá mnoho vinic. Region Languedoc se nachází na březích středozemního moře. Tento kraj je atraktivní především pro trávení letní dovolené.

Poitou, Vendée, Charentes

Regiony Poirou, Vendée a Charentes leží podél břehů Atlantického oceánu. Jedná se o klidnou venkovskou oblast.

Náhodné fotky z vašich cest

Francie_129
Chorvatsko_80
Austrálie_134
Itálie_129

Ze středomoří Oblíbený ostrov Hvar

Stále více Čechů tráví dovolenou na chorvatských ostrovech. Mezi nejoblíbenější pak patří ostrov Hvar, který se nachází ve střední Dalmácii mezi ostrovy Brač, Vis a Korčula. Ostrov nabízí historické město Hvar, okouzlující přírodu i spoustu krásných pláží, které vyhledává většina z nás.

Celý článek

Naši sousedé Krásy německých měst

Takřka každé větší německé město nabízí historickou čtvrť, ve které můžete navštívit nejednu památku. Navíc jsou německé městské slavnosti vyhlášené po celém světě, a tak řada z nás německá města navštěvuje stále častěji. Je proto dobré se s nimi seznámit trochu blíže.

Celý článek

Z Afriky Hurghada, turistický ráj

Snad nejoblíbenější destinací Egypta je pro Čechy přístavní město Hurghada, která nabízí stovky moderních hotelů, nekončící noční život, nekonečné písčité pláže a také krásy podmořského světa. Navíc je zde turistická sezóna po celý rok - neváhejte a navštivte Hurghadu také!

Celý článek

Tropické ráje Neobjevený ostrov Niue

Na zemi snad nenajdete místo, které by bylo nám, středoevropanům vzdálenější. Malinkatý ostrov v Pacifiku, jež je tak odlehlý, že se k němu nedá téměř dostat. I přesto tady najdeme krásy, které nás přitahují. Objevte nádhery tropického ráje na ostrově Niue.

Celý článek