Grand Canyon jeden z nejstarších národních parků USA

Národní Park Grand Canyon se nachází v USA ve státě Arizona v místech, kde leží hranice států Utah a Nevada. Jedná se o jeden z největších přírodních úkazů světa a o nejkrásnější národní park Severní Ameriky.

Grand Canyon je velkým lákadlem pro návštěvníky USA, ročně jich sem zavítá až pět milionů – národní park je ovšem natolik rozsáhlý, že všechny turisty, kteří jej zatouží spatřit, bez problémů pojme.

Historie národního parku Grand Canon

Vznik kaňonu zapříčinila řeka Colorado, která si zde během milionů let prohlubovala své říční koryto, až dala vzniknout úchvatné krajině oranžově žíhaných skal.

Oblast Grand Canyon byla vyhlášena národním parkem po konci první světové války a řadí se tedy k nejstarším národním parkům Spojených států amerických. (Vůbec nejstarším národním parkem v USA je Yosemitský národní park, který byl založen roku 1890, přičemž byl již od roku 1864 prohlášen za chráněnou oblast.)

NP Grand Canyon je také zapsán na listině kulturního dědictví UNESCO.

Podoba NP Grand Canyon

Rozloha NP Grand Canyon činí přibližně 5 tisíc km2. Největším lákadlem pro turisty bývají rozličné skalnaté útvary, které jsou díky vrstvení půdy, jež zde probíhalo po mnoho milionů let, žíhané mnoha barvami – vyskytuje se zde červená, oranžová, hnědá, šedá, bílá apod.

Samotný kaňon je dlouhý 446 km a široký až 20 km. Jeho hloubka může dosahovat délky až kilometr a půl. Dnem Kaňonu teče řeka Colorado, která protéká Severní Amerikou od Skalistých hor a ústí v Mexiku. Právě ona svou silou odhalila navrstvené horniny a pracuje zde i dále, takže se podoba Grand Canyonu po zrncích písku stále mění.

Návštěvníci obvykle obdivují různorodé skalnaté útvary, jejich barvy a kompozice krajiny. Je jasné, že většina z nich je odhodlána si odtud odvézt ty nejkrásnější fotografie, protože fotograficky atraktivní Grand Canyon skutečně je, podobně jako většina národních parků Severní Ameriky.

Turistické zázemí

Většina turistů se při návštěvě Grand Canyonu vydává na jeho jižní okraj, který není tak vysoký, jako severní hřeben kaňonu, na druhou stranu se zde nalézá turistické středisko, které nabízí také ubytovací služby a 3D projekci dokumentů, které zachycují Grand Canyon z ptačí perspektivy.

Severní okraj odtud leží ve vzdálenosti 16 kilometrů a nespornou výhodou této části národního parku Grand Canyon je o poznání menší počet návštěvníků. Oba konce parku jsou propojeny kyvadlovou dopravou, takže není problém obhlídnout si celý národní park.

Na dno kaňonu vedou turistické stezky, které začínají na severním a jižním konci kaňonu. Stezky vedou dál údolím, ale před cestou je nutné zvážit vlastní zdatnost a tělesné možnosti, neboť mnoho z těch, kdo kaňon obvykle zdolává, jsou profesionální sportovci.

Koho unavuje pěší turistika, nebo tuší, že by pro něj cesta mohla být příliš náročná, může nasednout do sedla mul, nebo se projet na raftech po řece Colorado, což ovšem doporučujeme jen zdatným a zkušeným vodákům. Opatrnost je jistě na místě. Každoročně jsou zde pořádány velké pátrací akce po ztracených turistech a od založení parku zde zemřelo téměř 6 stovek lidí. Častými obtížemi turistů v této oblasti je dehydratace organismu. Pokud se tedy chystáte Grand Canyon navštívit, nezapomeňte si opatřit dostatek tekutin. Dobrodružnější povahy mohou sbalit to nejnutnější a požádat správce parku o přenocování na dně kaňonu.

Ceny a přístupnost Grand Canyonu během roku

Jižní okraj národního parku je otevřen a vybaven turistickým zázemím celoročně, oproti tomu návštěvnické centrum, které se nachází na severním okraji kaňonu je přístupné pouze od poloviny května do poloviny listopadu. Během ostatních měsíců zde vládnou nepříznivé sněhové podmínky, které brání bezproblémovému provozu severní oblasti národního parku.

Při cestování autem vás do parku pustí za poplatek okolo 25 amerických dolarů na celý týden bez ohledu na počet osob sedících ve vozidle. Pokud cestujete autobusem, připravte si nejméně 12 dolarů na osobu.

Náhodné fotky z vašich cest

Itálie_45
Austrálie_99
Kuba_61
Turecko_46

Ze středomoří Oblíbený ostrov Hvar

Stále více Čechů tráví dovolenou na chorvatských ostrovech. Mezi nejoblíbenější pak patří ostrov Hvar, který se nachází ve střední Dalmácii mezi ostrovy Brač, Vis a Korčula. Ostrov nabízí historické město Hvar, okouzlující přírodu i spoustu krásných pláží, které vyhledává většina z nás.

Celý článek

Naši sousedé Krásy německých měst

Takřka každé větší německé město nabízí historickou čtvrť, ve které můžete navštívit nejednu památku. Navíc jsou německé městské slavnosti vyhlášené po celém světě, a tak řada z nás německá města navštěvuje stále častěji. Je proto dobré se s nimi seznámit trochu blíže.

Celý článek

Z Afriky Hurghada, turistický ráj

Snad nejoblíbenější destinací Egypta je pro Čechy přístavní město Hurghada, která nabízí stovky moderních hotelů, nekončící noční život, nekonečné písčité pláže a také krásy podmořského světa. Navíc je zde turistická sezóna po celý rok - neváhejte a navštivte Hurghadu také!

Celý článek

Tropické ráje Neobjevený ostrov Niue

Na zemi snad nenajdete místo, které by bylo nám, středoevropanům vzdálenější. Malinkatý ostrov v Pacifiku, jež je tak odlehlý, že se k němu nedá téměř dostat. I přesto tady najdeme krásy, které nás přitahují. Objevte nádhery tropického ráje na ostrově Niue.

Celý článek