Kefalonie - největší Jónský ostrov

Kefalonie je největším Jónským ostrovem, rozprostírá se v Jónském moři směrem na západ od Řecka, ostrov najdete mezi ostrovy Lefkada a Zakynthos. Na ostrově žije přibližně 45 tisíc obyvatel, z nich většina obývá Argostoli, což je hlavní město Kefalonie. Pro tento ostrov je typický především zdejší olivový olej a také med, který je nezvyklý v tom, že je do něj přidáván tymián nebo oříšky. Kefalonie je místem, které rozhodně stojí navštívit, zejména stojíte-li o nezapomenutelnou a výjimečnou dovolenou.

Historie Kefalonie

Kefalonie v průběhu historie prošla mnoha změnami. Území bylo ovládáno Byzantskou a Franckou říší, dalšími vládci byli Otomané, Benátčani, hovoříme i o Francouzích, Britech, Italech a Němcích. Právě tyto kulturní změny ovilvnily celý ostrov, zejména architekturu. Není ale úplně jasné, odkud byl odvozen název ostrova, existuje více teorií. První z nich říká, že název pochází z řečtiny, slovo „kefali“ znamená hlava. To by mohlo souviset s tím, že Kefalonie je největším Jónským ostrovem, navíc ostrov dříve sloužil jako správní centrum. Další teorie se přiklání spíše k mytologickému vysvětlení. Název Kefalonie by měl být vlastně Ostrovem Kefalovým. S Kefalem, mýtickým bojovníkem, po kterém byl ostrov pojmenován, je svázána legenda vyprávějící o tom, jak Kefala z ostrova vyhnali, když nešťastnou náhodou zabil svou milovanou.

Kefalonie a příroda

Ostrov Kefalonie je znám svou hornatou krajinou, nejvyšší vrchol, Mega Soros, dosahuje výšky 1628 metrů nad mořem. Najdete zde velké množství vzácných rostlin, mezi ně zařazujeme například kefalonskou jedli, dále objevíte olivovníky, vinnou révu, roste zde i řada květin. Ze zvířat obývající moře lze zmínit rejnoky či platýse. Kromě nádherné přírody zde najdete i několik zajímavých úkazů, které jistě stojí za vidění. Jedná se například o krápníkovou jeskyni Drogarati, kde si turisté mohou na krápníky i sáhnout. To má ovšem za následek postupné znehodnocování krápníků. Jeskyně je místem také kulturních akcí, protože se pyšní skvělou akustikou, konají se zde mnohé koncerty. Další zajímavou jeskyní je jeskyně Melissani, kterou můžete najít přibližně 3 kilometry od městečka Sami, je zde k vidění i jezero rovněž pojmenované Melissani. Jezero se může pochlubit neuvěřitelně průzračnou vodou, která bere dech všem návštěvníkům, kteří si toto kouzelné místo mohou prohlédnout z pohodlí malých loděk.

Zajímavosti Kefalonie

V Kefalonii najdete kromě nádherně čistého moře také mnoho zajímavostí, které činí tento ostrov výjimečným. Najdete zde turisticky velmi oblíbenou skálu nazvanou Kounopetra, která se rozprostírá ve východní části poloostrova Paliki, v jižní oblasti. Název skály se dá přeložit jako „pohybující se kámen“. Jedná se docela vypovídající název, protože skála se dá považovat za přírodní úkaz, protože vlivem působení vln se skála přemisťovala volně po pobřeží.

Zajímavostí je v Kefalonii ještě mnohem větší množství. Je to například Katavothres, což je podzemní voda, která cestuje pod povrchem ostrova až do vzdálenosti 20 kilometrů. Tato voda se poté vlévá do jezer Melissani a Karavomilos.

Turistické informace

Kefalonie je proslulá svou nezaměnitelnou atmosférou. Jestliže chcete na vlastní kůži zažít městský život Kefalonie, nejlepší bude některá města navštívit, můžete se vydat například do měst Argostoli či do Fiskarda, což jsou obě přístavní města. Krásy města Fiskarda jsou známy po celém světě, proto sem v posledních letech přijíždí velké množství turistů. Jestliže si rádi pochutnáte na dobrém jídle, můžete ochutnat něco z řecké kuchyně a navštít některou místní tavernu. Jestliže máte rádi spíše odpočinkovou dovolenou, rádi se opalujete a koupete, dovolená v Kefalonii je rpo vás to pravé. Zdejší pláže jsou neuvěřitelně čisté a jemné,  plné malých rybek, platýsů i rejnoků. Výhodou pláží je i to, že zde sice vždy je dost turistů, ale na druhou stranu nikdy ne tolik, aby to působilo rušivě. Jsou zde výborné podmínky pro plavání i potápění. Mezi nejoblíbenější pláže turistů patří zejména Sami, Skala, Myrthos nebo také Agia Efimia.

Umbrie-zelene-srdce-Italie

Umbrie je proslulá svými makovými a slunečnicovými poli, všude se rozkládá obilí a nádherně sytá zeleň, proto je Umbrie nazývána zeleným srdcem Itálie. Umbrie je rozprostřena na 8,5 tisících kilometrech čtverečných. Sousedem Umbrie je slavnější Toskánsko, oproti kterému je Umbrie mnohem klidnějším, méně obydleným, ne však méně zajímavým městem. I v Umbrii se můžete pokochat úžasnou přírodou a historickými památkami.

Historie Umbrie

V Umbrii mimo jiné najdete i místo narození svatého Františka z Assisi, jedná se – jak jinak – o město Assisi. Město se nachází na kopci, je častým cílem turistů, ale přesto se jedná o klidné místo. Město je velmi půvabné a vyznačuje se kouzelnou atmosférou, najdete zde mimo jiné velké množství nejrůznějších kostelů a bazilik. Jednou takovou je i Bazilika sv. Františka, která sestává ze dvou částí, přičemž v části dolní jsou uschovány ostatky sv. Františka, horní část je ozdobena freskami ze života této osobnosti. Tato bazilika je spojena s některými náboženskými událostmi, jedná se o slavnostní vynášení křížů, cesta křížů vede od kostela Duomi di San Rufino, kteerý se nachází na východě města, cílem je Bazilika sv. Františka. Celou slavnost pozorují s nadšením místní lidé, zhasnutá světla umocňují atmosféru ve městě, která je rovněž podtržena zpěvem náboženských písní. Tento průvod má ukázat zvyklosti středověku.

Města Umbrie

Většina umbrijských města se rozkládá na kopci, nejinak je tomu s hlavním městem této provincie. Najdete zde starobylé a historické centrum města, které ale proto, že je výše položeno, je přístupné pouze cestou po schodech či na eskalátorech. Kromě jiných budov se zde dají najít dvě univerzity, je zde spousta bazilik a pro milovníky umění se zde najde i umělecká galerie. Pro město je charakteristická zdejší architektura, můžete zde strávit čas velmi příjemně, v kavárně můžete vyzkoušet některé ze zdejších specialit, například čokoládu Peruginu. Zároveň si můžete vychutnat překrásný výhled. Dalším zajímavým městem je město Spoleto, ve kterém se nachází Teatro Romano, římské divadlo, kromě toho zde najdete i katedrálu různých slohů a stylu na Piazza Duomo. Další raritou je pevnost Rocca Albornoziana. Při prohlídce rozhodně nevynechejte ani nejstarší umbrijské město Gubbio, prohlédnout si můžete zdejší zachovalou středověkou architekturu, známý je také zde konaný závod se svícemi. Jestliže se vydáte do Itálie a do Umbrie, rozhodně si nenechte ujít zdejší kuchyni, ochutnejte místní espresso. Umbrie je mimo jiné známá svými černými lanýži, stejně jako dobrým vínem.

Turistické informace

Jestliže máte rádi dovolenou, při které chcete odpočívat a při které se můžete také vykoupat, buďte si jisti, že vás Umbrie nezklame ani v tomto ohledu. Nachází se zde totiž slavné Transimenské jezero (Lago Trasimeno), kvůli kterému především je Umbrie turisticky vyhledávaným místem, kolem jezera najdete mnoho městeček. Trasimenské jezero se může pochlubit rozlohou 128 km2, která jej staví na 4. místo v žebříčku největších italských jezer. Na Apeninském poloostrově je toto jezero vůbec tím největším. 

Na západním pobřeží Trasimenského jezera se nachází město Castiglione del Lago, které je považováno za jedno z nejhezčích italských měst. Za vidění stojí jistě historické jádro města, pro jehož prohlídku si můžete vybrat cestu sami, buď cestou kolem jezera, nebo delší ulicí posetou velkým množstvím malých obdchůdků, najdete zde mnoho kaváren atd. Město je známé především kvůli zdejšímu olivovému oleji a produktům ze dřeva. Díky tomu Castiglione del Lago dostalo přezdívku „Město oleje“. Jestliže se vydáte právě sem, nezapomeňte se vypravit i na ochutnávku místní kuchyně, zvláštně máte-li rádi upravené čerstvě chycené ryby.

Náhodné fotky z vašich cest

Kanada_8
Německo_39
Nizozemsko_159
Německo_146

Ze středomoří Oblíbený ostrov Hvar

Stále více Čechů tráví dovolenou na chorvatských ostrovech. Mezi nejoblíbenější pak patří ostrov Hvar, který se nachází ve střední Dalmácii mezi ostrovy Brač, Vis a Korčula. Ostrov nabízí historické město Hvar, okouzlující přírodu i spoustu krásných pláží, které vyhledává většina z nás.

Celý článek

Naši sousedé Krásy německých měst

Takřka každé větší německé město nabízí historickou čtvrť, ve které můžete navštívit nejednu památku. Navíc jsou německé městské slavnosti vyhlášené po celém světě, a tak řada z nás německá města navštěvuje stále častěji. Je proto dobré se s nimi seznámit trochu blíže.

Celý článek

Z Afriky Hurghada, turistický ráj

Snad nejoblíbenější destinací Egypta je pro Čechy přístavní město Hurghada, která nabízí stovky moderních hotelů, nekončící noční život, nekonečné písčité pláže a také krásy podmořského světa. Navíc je zde turistická sezóna po celý rok - neváhejte a navštivte Hurghadu také!

Celý článek

Tropické ráje Neobjevený ostrov Niue

Na zemi snad nenajdete místo, které by bylo nám, středoevropanům vzdálenější. Malinkatý ostrov v Pacifiku, jež je tak odlehlý, že se k němu nedá téměř dostat. I přesto tady najdeme krásy, které nás přitahují. Objevte nádhery tropického ráje na ostrově Niue.

Celý článek