Kelibria – ptačí ráj

Městečko Kelibria leží na samém konci poloostrova Cap Bon, který se nachází na severovýchodním konci Tuniska a zasahuje do Středozemního moře. Tento poloostrov má velmi blízko k Itálii a jeho území je jedním z nejúrodnějších míst v Tunisku – možná právě proto onen název Cap Bon (neboli Krásný mys). Pěstují se zde především citrusy, vinná réva a zelenina – produkce ovoce a zeleniny je kromě cestovního ruchu jedním z nejvýznamnějších zdrojů příjmů pro obyvatele na poloostrově.

Na území poloostrova Cap Bon je také možné nalézt ruiny jedněch z nejstarších obydlí v Tunisku. Důvodem, proč se nacházejí právě na severovýchodním konci této země je prostý, právě poloostrov Cap Bon byl díky blízkosti k Evropě jakousi branou do nového světa.

Na co se můžete těšit v Kelibrii

Kelibria je rybářský přístav obklopený mořem téměř ze všech stran, který je mimojiné proslulý pěstováním vinné révy a muškátovým vínem z ní vyráběným.

Milovníky moře potěší písečná pláž Mansourah, která se nachází dva kilometry od centra města. Pokud se vám zdá tato pláž příliš daleko, musíte se spokojit s malou městskou pláží, kde ovšem bývá přelidněno a často se zde vyskytují mořské řasy. Mansourah je oproti tomu prostorná, takže pojme více lidí a stále se zdá klidná a příjemná. Kromě toho je zde obvykle průzračně čistá voda, proto neváhejte podstoupit cestu podél krásného Tuniského pobřeží, návštěva pláže Mansourah se vám rozhodně vyplatí.

Zájemci o architekturu či historii budou moci obdivovat byzantskou pevnost z 6. století.

Historie a památky města Kelibria

Vznik města je datován do období tzv. punské éry, kdy mělo sloužit jako obchodní centrum Syrakus. Kelibria byla pravděpodobně vybudována z berberské osady, stejně jako většina punských vesnic.

Kelibria byla několikrát dobyta (a to roku 310 a 256 př. n. l.), Římané ji napadli během třetí punské války a město téměř zničili. Právě proto se z těchto nejstarších období nezachovalo příliš mnoho archeologických památek. Nejstarší zachovanou památkou zůstává byzantská pevnost z konce 6. století. Jedná se o dominantu města, na jejíž konečné podobě se kromě Byzantinců podíleli také Španělé a Turci. Poslední viditelnější úpravy prováděli Němci, když sem za druhé světové války nainstalovali svá děla. Během období Arabské nadvlády byl v Kalibrii postaven maják, který dnes slouží jako meteorologická stanice.

Příjemná dovolená i pro ornitology

V blízkosti města Kelibrie se nachází také jezero Ichkeul, které pro odborníky a badatele v oblasti ptactva skrývá mnoho zajímavého k pozorování a studování. Toto jezero patří mezi nejvýznamnější ornitologické lokality v celém Tunisku, neboť právě zde se rozmnožuje většina ptáků, kteří do Tuniska každoročně přilétají hnízdit. Jezero Ichkeul bylo z tohoto důvodu vyhlášeno národním parkem, jehož rozloha činí 128 km2.

Velikost jezera je závislé na četnosti a pravidelnosti srážek a liší se podle toho, kolik vody zrovna krajina obsahuje. Při vydatných deštích jsou zaplaveny také přilehlé bažiny a při vyšším stavu vody jezero navštěvuje také vyšší počet ptáků.

Zájemce o biologii bude jistě zajímat, že během vrcholu sezóny zavítá k tomuto jezeru přes 250 tisíc ptáků nejrůznějších druhů, mezi kterými nalezneme samozřejmě ptáky vodní, ale také mnoho druhů, kteří se obvykle vyskytují v suchých až pouštních oblastech. Lze zde spatřit až 180 různých druhů ptactva najednou. Mezi hojně vyskytované druhy patří volavky a plameňáci, čírky úzkozobé nebo slípky modré.

Méně dešťových srážek zapříčiňuje pokles počtu ptactva v posledních několika sezónách. Mimo ptactvo se zde vyskytují další zvířata, mezi kterými dominují mufloni, vydry, dikobrazové a suchozemské želvy. Pro vizuálně nejpříjemnější pohled na jezero Ichkeul zajděte na jeho severovýchodní konec.

Náhodné fotky z vašich cest

Brazílie_186
Egypt_44
Brazílie_61
Kuba_38

Ze středomoří Oblíbený ostrov Hvar

Stále více Čechů tráví dovolenou na chorvatských ostrovech. Mezi nejoblíbenější pak patří ostrov Hvar, který se nachází ve střední Dalmácii mezi ostrovy Brač, Vis a Korčula. Ostrov nabízí historické město Hvar, okouzlující přírodu i spoustu krásných pláží, které vyhledává většina z nás.

Celý článek

Naši sousedé Krásy německých měst

Takřka každé větší německé město nabízí historickou čtvrť, ve které můžete navštívit nejednu památku. Navíc jsou německé městské slavnosti vyhlášené po celém světě, a tak řada z nás německá města navštěvuje stále častěji. Je proto dobré se s nimi seznámit trochu blíže.

Celý článek

Z Afriky Hurghada, turistický ráj

Snad nejoblíbenější destinací Egypta je pro Čechy přístavní město Hurghada, která nabízí stovky moderních hotelů, nekončící noční život, nekonečné písčité pláže a také krásy podmořského světa. Navíc je zde turistická sezóna po celý rok - neváhejte a navštivte Hurghadu také!

Celý článek

Tropické ráje Neobjevený ostrov Niue

Na zemi snad nenajdete místo, které by bylo nám, středoevropanům vzdálenější. Malinkatý ostrov v Pacifiku, jež je tak odlehlý, že se k němu nedá téměř dostat. I přesto tady najdeme krásy, které nás přitahují. Objevte nádhery tropického ráje na ostrově Niue.

Celý článek