Pro cesty do středomoří je dobré se očkovat

Pokud se chystáte strávit dovolenou u některého evropského moře (například toho Středozemního), je dobré se pro všechny případy nechat očkovat alespoň proti těm nejčastějším infekčním onemocněním. Pokud vás dodnes ani nenapadlo se před cestou do Chorvatska, Egypta nebo Itálie nechat očkovat, je nutné si uvědomit, že i zde číhá na návštěvníky mnoho nemocí, kterým jejich organismus není běžně vystaven. Většině těchto nemocí se nevyhnete jen díky své opatrnosti a jedinou zaručenou ochranou může být očkování.

Základem je očkování proti tetanu

Proti infekčnímu onemocnění způsobené toxiny bakterie clostridium tetani (jednoduše řečeno se jedná o otravu krve) jsou již více než 50 let celoplošně očkovány děti, přibližně 40 let se očkují i dospělí.

Před odjezdem do zahraničí není od věci zajít ke svému obvodnímu lékaři a ujistit se, že nepotřebujete přeočkovat. Toto očkování je důležité nejen při výjezdu do zahraničí a přeočkování je obvykle nutné provádět každých 10–15 let. Mezi vakcíny proti tetanu patří Tetavax, Tetanol nebo Adacel.

Hepatitida A

Hepatitida A (neboli infekční žloutenka typu A) je závažné onemocnění jater, infekce se přenáší především ze znečištěné vody nebo potravin a vniká ústy do těla.

Každý cestovatel je hepatitidou A ohrožován kdekoli na svých cestách. Této nemoci se přezdívá „nemoc špinavých rukou“. S jejím výskytem musíme počítat především na místech, kde úroveň hygieny není dostatečně vysoká, a nikdo si nikdy nemůže být zcela jistý, zdali se z něčeho, čeho se dotýká nebo co jí, nemůže infikovat. Jistou zárukou proti nakažení mohou být potraviny, které byly dostatečně tepelně opracovány, a převařená voda.

První příznaky infekční žloutenky se obvykle projevují teprve po 2-7 týdnech a zpočátku jsou příznaky totožné s chřipkou. Později nakaženému člověku žloutne kůže a bělmo očí, tmavne moč a stolice je světlá. Starší lidé mohou být při nakažení hepatitidou A ohrožení smrtí.

Žloutenka se léčí léky, které obnovují jaterní buňky. Nakažení předejdete očkováním, které můžete požadovat od svého praktického lékaře. Dlouhodobá ochrana očkování trvá 10 let.

Břišní tyfus

Očkování proti břišnímu tyfu je vhodné především při cestování do Egypta, Tuniska, Alžírska a jiných podobných zemí. Jedná se o infekční onemocnění způsobené bakterií salmonella enterica typhi, která žije ve střevech člověka. Tato bakterie se vyskytuje na území s teplým podnebím a slabými hygienickými podmínkami.

Onemocnění přenáší nakažený člověk ve své stolici a moči, nákaza je však možná i při konzumaci kontaminované vody nebo potravin. Proto by veškeré potraviny měly být dostatečně tepelně zpracovány, voda převařena. Onemocnění se projeví během 5-24 dní vysokými horečkami doprovázenými zimnicí, bolestí hlavy, únavou, nechutenstvím, nevolností aj. Nákaza může být doprovázena mnoha obtížemi trávícího traktu (krvácení, záněty, …).

Jedinou zaručenou ochranou proti tomuto onemocnění je očkování, které by však mělo být doplněno dostatečnou hygienou. Vakcína začíná obvykle účinkovat teprve po 2–3 týdnech, ochrana trvá až 3 roky.

Malárie

Malárii nesou parazité, nejčastějším přenašečem této nemoci na člověka je hmyz (infikovaná samička komára rodu anopheles). Každoročně se nakazí několik set milionů lidí a někteří (asi milion) této nemoci podlehnou. Nejčastějšími oběťmi bývají malé děti (mladší pěti let).

Malárie se vyskytuje především ve Střední a Jižní Americe, v Asii, v některých částech Afriky, avšak několik případů bylo zaznamenáno také v Egyptě a Tunisku.

Parazit, který způsobuje malárii, je do člověka aplikován infikovaným komárem a v lidském těle napadá játra, později poškodí červené krvinky. Pokud se malárií nakazí těhotná žena, parazit způsobí úmrtí nebo potrat dítěte. Příznaky se začnou objevovat po uplynutí 10-28 dnů, jedná se o horečku, zimnici, únavu, zvracení a bolesti svalů. Bez léčení dochází k upadnutí do kómatu a ke smrti.

Očkování proti malárii neexistuje, je nutné používat alespoň antimalarické přípravky (Malarone, Lariam) a především repelenty, vhodné oblečení a moskytiéry k ochraně proti poštípání.

Nejméně měsíc před odjezdem do míst, kde se vyskytuje malárie, by měl cestovatel navštívit svého lékaře.

Průjem

Průjem je velice častým problémem cestovatelů, který může být spojen se slabými hygienickými podmínkami, změnou stravy, časovým posunem a také únavou. Často tyto obtíže způsobuje bakterie escherichia coli, která se může skrývat v nepřevařené vodě (ledu, zmrzlině), jídle, které nebylo dostatečně tepelně zpracováno apod.

Pokud se této obtíži nevyhnete, je nutné dodržovat pitný režim, aby tělo nebylo dehydratované. Vhodné jsou minerálky, přípravky s ionty a glukózou. Pomoc můžete hledat také u probiotik.

Náhodné fotky z vašich cest

Chorvatsko_61
Bulharsko_13
Brazílie_150
Kanada_18

Ze středomoří Oblíbený ostrov Hvar

Stále více Čechů tráví dovolenou na chorvatských ostrovech. Mezi nejoblíbenější pak patří ostrov Hvar, který se nachází ve střední Dalmácii mezi ostrovy Brač, Vis a Korčula. Ostrov nabízí historické město Hvar, okouzlující přírodu i spoustu krásných pláží, které vyhledává většina z nás.

Celý článek

Naši sousedé Krásy německých měst

Takřka každé větší německé město nabízí historickou čtvrť, ve které můžete navštívit nejednu památku. Navíc jsou německé městské slavnosti vyhlášené po celém světě, a tak řada z nás německá města navštěvuje stále častěji. Je proto dobré se s nimi seznámit trochu blíže.

Celý článek

Z Afriky Hurghada, turistický ráj

Snad nejoblíbenější destinací Egypta je pro Čechy přístavní město Hurghada, která nabízí stovky moderních hotelů, nekončící noční život, nekonečné písčité pláže a také krásy podmořského světa. Navíc je zde turistická sezóna po celý rok - neváhejte a navštivte Hurghadu také!

Celý článek

Tropické ráje Neobjevený ostrov Niue

Na zemi snad nenajdete místo, které by bylo nám, středoevropanům vzdálenější. Malinkatý ostrov v Pacifiku, jež je tak odlehlý, že se k němu nedá téměř dostat. I přesto tady najdeme krásy, které nás přitahují. Objevte nádhery tropického ráje na ostrově Niue.

Celý článek