Toskánsko – středověká atmosféra na severu Itálie

Toskánsko je jedním z mnoha italských regionů a nachází se na severu této země. V sousedství Toskánska nalezneme dalších pět regionů, jsou to Ligurie, Emilia-Romagna, Marche, Umrie a Lazio. Západní břehy regionu omývá Tyrhénské moře.

Výjimečnost toskánské kuchyně

Mezi jedny z největších zážitků na cestách bývá ochutnávka tamní kuchyně, není proto divu, že se někteří turisté vydávají do vzdálenějších zemí především za tímto účelem.

K Itálii již neodmyslitelně patří těstoviny a pizza. Nečekejte však, že ingredience budou stejné jako ty, na jaké jste zvyklý. Kromě rajčat, mozarelly a bazalky je dalších mnoho přísad, které Italové používají, a které nebudete příliš čekat. Na pizze se tak může objevit dýně, cuketa nebo rukola. Velmi oblíbené jsou také lanýže, jejichž chuť je pro nás středoevropany obvykle poněkud vzdálená.

Při ochutnávce toskánských pokrmů se samozřejmě nemůžete vyhnout pravému toskánskému vínu, které má své jméno i ve světě. Typická je také italská ranní káva, jejíž malé rozměry vyděsí především zastánce pití kávy ve čtvrtlitrových nádobách. Tato káva je velmi silná a má výrazné aroma čerstvě mletých kávových zrn.

Největší lákadla Toskánska

Kromě moře, kvůli kterému většina turistů Itálii navštěvuje, nám má Toskánsko co nabídnout také ve vnitrozemí.

Za zmínku stojí především největší město regionu Florencie, město umění a kultury, které bylo nejslavnější především v období renesance. V mnoha galeriích (nejznámější z nich je pravděpodobně galerie Uffizi) zde můžete spatřit největší díla tohoto období, jejichž autory byli například Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Filippo Brunelleschi, Botticelli a mnoho dalších slavných osobností. Architektonickou zajímavostí této oblasti je například most Ponte Vechio, katedrála Santa Maria del Fiore nebo náměstí Piazza del Duono.

Dalším slavným městem je Pisa, kde se nachází slavná šikmá věž z bílého mramoru. Ze stejného materiálu je i katedrála a baptisterium v Pise. Vše okolo náměstí Piazza dei Miracoli vytváří příjemnou podívanou.

Turisticky atraktivní je také Siena. A pokud sem zavítáte 2. července nebo 16. srpna, stanete se diváky závodu na neosedlaných koních, jehož dráha vede po obvodu náměstí Piazza del Campo. Ve městě se také nachází impozantní gotická katedrála.

Městečko San Gimignano patří od roku 1990 na seznam památek UNESCO a váš zážitek z pohledu na 15 vysokých kamenných věží připomínající moderní mrakodrapy ještě zesílí, když si uvědomíte, že do nich byli ve středověku zavíráni obyvatelé nakaženi morem.

O etruské historii Itálie se můžete více dozvědět ve městě Volterra, kde se nachází mnoho vykopávek (hřbitovů, kostnic, hrobek) a muzeum, které se právě Etruskům věnuje. Město je proslavené také díky nalezišti alabastru. Naopak v Carraře je nejpoužívanějším materiálem mramor, který se zde po staletí těží.

Více se o památkách i historii celého Toskánska dozvíte přímo v naší části webu, věnované výhradně Itálii a dovolené v ní.

Moře a lázně

Turisticky nejoblíbenějšími oblastmi Itálie je její pobřeží. Pokud se vydáte k moři do Toskánska, s největší pravděpodobností se ocitnete ve Viareggiu, kde naleznete mnoho písčitých pláží a secesních budov. Právě ve Viareggiu je pořádán jeden z obrovských karnevalových festivalů v Itálii.

Mínusem pro dovolenou u moře právě v Toskánsku je poměrně studená a kalná voda, mimoto se na pobřeží nenachází tolik zajímavých měst a míst, jako ve vnitrozemí.

Pokud dáváte přednost vyšším teplotám vody, je zde mnoho lázeňských měst, kde můžete navštívit horké prameny, které jsou cítit po síře. Mnoho turistů navštěvuje Bagno Vignoni a jeho termální bazén přímo na náměstí. Pokud však hledáte také klid, vyhlídněte si některý z termálních pramenů v lesích.

Náhodné fotky z vašich cest

Egypt_92
Maledivy_29
Francie_265
Francie_138

Ze středomoří Oblíbený ostrov Hvar

Stále více Čechů tráví dovolenou na chorvatských ostrovech. Mezi nejoblíbenější pak patří ostrov Hvar, který se nachází ve střední Dalmácii mezi ostrovy Brač, Vis a Korčula. Ostrov nabízí historické město Hvar, okouzlující přírodu i spoustu krásných pláží, které vyhledává většina z nás.

Celý článek

Naši sousedé Krásy německých měst

Takřka každé větší německé město nabízí historickou čtvrť, ve které můžete navštívit nejednu památku. Navíc jsou německé městské slavnosti vyhlášené po celém světě, a tak řada z nás německá města navštěvuje stále častěji. Je proto dobré se s nimi seznámit trochu blíže.

Celý článek

Z Afriky Hurghada, turistický ráj

Snad nejoblíbenější destinací Egypta je pro Čechy přístavní město Hurghada, která nabízí stovky moderních hotelů, nekončící noční život, nekonečné písčité pláže a také krásy podmořského světa. Navíc je zde turistická sezóna po celý rok - neváhejte a navštivte Hurghadu také!

Celý článek

Tropické ráje Neobjevený ostrov Niue

Na zemi snad nenajdete místo, které by bylo nám, středoevropanům vzdálenější. Malinkatý ostrov v Pacifiku, jež je tak odlehlý, že se k němu nedá téměř dostat. I přesto tady najdeme krásy, které nás přitahují. Objevte nádhery tropického ráje na ostrově Niue.

Celý článek