Vstup Chorvatska do EU

Od 1. července roku 2013 je Chorvatsko plnoprávným členským státem Evropské unie, což přináší mnoho změn nejen pro trvalé obyvatele Chorvatska, ale také pro statisíce turistů, kteří zde každoročně tráví svou letní dovolenou.

Češi jsou stále jedni z nejčastějších návštěvníků tohoto přímořského státu, proto bychom vás rádi upozornili na několik zásadních věcí. Změny se týkají především dovozu a vývozu zboží, dokladů potřebných na cestu k moři a hraničních kontrol.

Cesta Chorvatska do EU

Evropská unie dosud zahrnovala včetně České republiky (vstup do EU roku 2004) 27 členských států, poslední z nich (Bulharsko a Rumunsko) přijala v roce 2007 – od té doby se do EU žádný nový stát nepřidal. Chorvatsko usilovalo o členské místo v Evropské unii od roku 2003, avšak teprve o deset let později se Chorvatsko stává 28. členským státem Unie.

Výsledkem členství Chorvatska by mělo být jednodušší cestování i obchod díky zásadě volného pohybu obyvatel členských států po území EU, i když většího uvolnění v těchto sférách se zřejmě dočkáme teprve po vstupu Chorvatska do schengenského prostoru.

Výhodnější obchodování

V den vstupu Chorvatska mezi členské státy Evropské unie byly zastaveny celní kontroly dováženého a vyváženého zboží mezi Chorvatskem a ostatními sedmadvaceti státy EU, čímž se značně zjednodušilo obchodování se všemi surovinami a výrobky.

Zboží neobchodní povahy, které cestující osoby přes hranice převážejí pro vlastní potřebu, je oproštěno od celních poplatků, pokud jeho hodnota nepřekročí 300 eur na osobu, přičemž při použití letecké nebo lodní dopravy je tato hranice posunuta na 430 eur. Díky tomu nejste nijak zvlášť omezováni a do Chorvatska si bez obav můžete přivézt vše, co potřebujete. Žádné poplatky se nevztahují ani na suvenýry zakoupené v zahraničí.

Chorvatsko a schengenský prostor

Chorvatsko je sice od 1. července členem Evropské unie, ovšem pohraniční kontroly zůstávají i nadále aktivní z důvodu kontroly zákonů. Pohodlnějšího cestování do Chorvatska se dočkáme teprve roku 2015, na kdy je naplánován vstup Chorvatska do schengenského prostoru, a kdy by již měly být odstraněny všechny překážky, které nyní vstupu tohoto přímořského státu do mezinárodního schengenského prostoru brání.

Jaké doklady jsou potřeba při cestě do Chorvatska?

Nejtradičnějším cestovním dokladem je cestovní pas, který vám zajišťuje bezproblémový vstup na území většiny států (výjimku tvoří státy, kam je nutné opatřit si vízum). Od 1. července 2013 si však všichni občané členských států Evropské unie (včetně občanů ČR) vystačí při cestě do Chorvatska s platným občanským průkazem. Pokud jste tedy zjistili, že váš cestovní pas již není platný, v klidu se bez něj obejdete. Alespoň jeden z těchto dvou dokladů je však nutné mít při cestování k chorvatskému moři u sebe. Děti, které občanský průkaz nevlastní, musí mít cestovní pas.

Zastávky na hranicích

I když hraniční kontroly nebyly zcela zrušeny (z důvodu dohledu na dodržování zákonů), turisté, kteří se dopravují do Chorvatska autem nebo autobusem, jisté uvolňování na silnicích pravděpodobně pocítí. Na některých hraničních přechodech, v místech kde sousedí Chorvatsko s členy Evropské unie (Maďarskem a Slovinskem), bude probíhat místo dvou kontrol (první při výjezdu z jednoho státu a druhá při vjezdu do státu druhého) pouze jedna hraniční kontrola, což způsobí příjemné zrychlení provozu. Jedná se o tzv. one-stop provoz (tedy provoz s jedním zastavením) a Chorvatsko s okolními státy o zavedení této novinky jedná. Nejdříve by se tyto zjednodušené kontroly měly provádět na hraničních přechodech Bregana, Rupa a Maceli, které leží na chorvatsko-slovinských hranicích.

Náhodné fotky z vašich cest

Austrálie_73
Austrálie_235
Brazílie_168
Egypt_65

Ze středomoří Oblíbený ostrov Hvar

Stále více Čechů tráví dovolenou na chorvatských ostrovech. Mezi nejoblíbenější pak patří ostrov Hvar, který se nachází ve střední Dalmácii mezi ostrovy Brač, Vis a Korčula. Ostrov nabízí historické město Hvar, okouzlující přírodu i spoustu krásných pláží, které vyhledává většina z nás.

Celý článek

Naši sousedé Krásy německých měst

Takřka každé větší německé město nabízí historickou čtvrť, ve které můžete navštívit nejednu památku. Navíc jsou německé městské slavnosti vyhlášené po celém světě, a tak řada z nás německá města navštěvuje stále častěji. Je proto dobré se s nimi seznámit trochu blíže.

Celý článek

Z Afriky Hurghada, turistický ráj

Snad nejoblíbenější destinací Egypta je pro Čechy přístavní město Hurghada, která nabízí stovky moderních hotelů, nekončící noční život, nekonečné písčité pláže a také krásy podmořského světa. Navíc je zde turistická sezóna po celý rok - neváhejte a navštivte Hurghadu také!

Celý článek

Tropické ráje Neobjevený ostrov Niue

Na zemi snad nenajdete místo, které by bylo nám, středoevropanům vzdálenější. Malinkatý ostrov v Pacifiku, jež je tak odlehlý, že se k němu nedá téměř dostat. I přesto tady najdeme krásy, které nás přitahují. Objevte nádhery tropického ráje na ostrově Niue.

Celý článek